Bel fıtığı ya da bel kayması

Bel Fıtığı (Lomber Disk Hernisi)

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı ameliyatsız iyileşir mi? Her bel fıtığı ameliyat gerektirir mi?

Omurga, vücudumuzun belli bir formda hareket etmesini ve dik durmasını sağlayan iskelet sistemine ait önemli bir yapıdır.

Omur kemikleri ile bunları birbirine bağlayan eklemler ve bağ dokularından oluşmaktadır.

Son 5 omur kemiği bel bölgesindedir. Bunların birbiri üzerinde hareket etmesini sağlayan eklem kıkırdağının yapısının bozularak hemen yakınındaki sinir köklerine baskı yapması durumuna Bel Fıtığı denmektedir.

Erken dönemlerde hastalar bel ağrısı çekerken ileri dönemlerde fıtıklaşmanın ilerlemesi ile ağrı bir ya da iki kalçadan bacaklara doğru artış gösterebilir.

Bel Fıtığının Sıklığı Nedir, Her Bel Ağrısı Bel Fıtığı Mıdır?

Bel ağrısı toplumda, doktora başvurma sebepleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bununla birlikte bel ağrısı yakınmasına neden olan bel fıtığı dışında bir çok sebep bulunmaktadır. Ağır fiziksel aktiviteye bağlı olarak adale gruplarında gelişen zorlanmalardan bazı mikrobik hastalıklara, doğumsal problemlerden tümöral oluşumlara kadar çok sayıda bel ağrısı oluşturan hastalık bulunmaktadır. Böbreklere ya da diğer pelvik organlara ait bir çok problem de bel ağrısı yapabilir. Bel fıtığı, bel ağrısı sebeplerinden sadece biridir.

Bel Fıtığı Tedavisinde Ameliyat Şart mı?

Bel fıtığı tanısı almış bir hastada tedavi şekline karar verilirken bazı parametreler gözönüne alınmaktadır. Temel olarak radyolojik bulgular, hastanın ağrı karakteri, muayene sonucunda elde edilen bulgular, yapılan tedavilere alınan yanıt, fıtığa bağlı olarak baskı altında kalan sinir gruplarında oluşmuş ya da oluşabilecek hasar riski gibi parametreler değerlendirilerek tedavi biçimine karar verilir.

Pratikte başvuran her 100 bel fıtığı hastasından ortalama 2 ila 3 tanesine acil cerrahi girişim gerekmektedir. Diğer hastalar genel olarak ameliyat dışı tedavi yöntemleri ile takip ve tedavi edilmektedir. Yine de bazen çok ileri aşamada gelen bir bel fıtığı olgusunda sinir köklerinin kurtarılabilmesi için diğer tedavi seçenekleri uygulanmaksızın direkt acil cerrahi girişim yapılabilmektedir.

Ameliyat Dışı Tedaviler Nelerdir?

Cerrahi müdahale gerekmeyen hastalarda yatak istirahati, takip, ilaç tedavileri, fizik tedavi uygulamaları, egzersiz programları gibi tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Ameliyat Tedavisi

Günümüz modern tıbbında bel fıtığının cerrahi tedavisi “Lomber Mikrodiskektomi” yöntemi ile yapılmaktadır.

Lomber mikrodiskektomi günümüzün seçkin prosedürü

Bu yöntemde hasta 1 gün içerisinde taburcu edilebilmekte, birkaç günlük dinlenme periyodunun ardından kontrollü olarak günlük aktivitelerine başlayabilmekte ve ortalama 3 haftalik bir periodun sonunda iş hayatına dönebilmektedir.

Bel fıtığı ameliyatı hakkında yanlış bilinenler adlı yazıyı okumak için tıklayın.

Paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on print
Share on email