Karpal Tünel

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel Sendromu, elde ağrı, uyuşma, karıncalaşma ve güç kaybı ile seyreden ilerleyici bir rahatsızlıktır.

Genellikle günlük hayatında elleri ile yoğun çalışan kişilerde daha sık görülmektedir. Hamilelik döneminde kadınlarda görülme sıklığı artmaktadır.

Karpal Tünel nasıl oluşur:

El hareketlerimizin ve elimizin duyusunu sağlayan sinirlerden biri olan “median sinir” bilek düzeyinde sıkışıklığa uğramaktadır. Elin yoğun kullanımına bağlı olarak yıllar içinde giderek kalınlaşan bazı bağ dokuları siniri sıkıştırarak hastalığın oluşmasına yol açmaktadır.

Karpal Tünel tanısı nasıl konulur:

Karpal Tünel
Karpal Tünel: Eldeki sinirlerin sıkışması

Hastanın yakınmaları ve muayene bulguları tanıda çok önem taşır. Bunun yanı sıra en önemli tanı aracı elektromyografi (EMG) dir.

Tedavi:

Hafif düzeyde sıkışıklığı olan olgularda medikal tedaviler (Fizik Tedavi, basit ateller vb.) yeterli rahatlamayı sağlasa da orta ve ileri düzey olgularda tedavi cerrahidir.

Cerrahi Tedavi:

Yaklaşık 5-10 dakika süren ve lokal anestezi ile yapılan bir operasyon ile siniri sıkıştıran bağ dokuları genişletilerek hastalık kısa sürede tedavi edilebilmektedir. İşlem gün içerisinde yapıldıktan sonra hastalar aynı gün taburcu edilmektedir. 10 günlük bir süre boyunca ağır fiziksel aktivitelerden uzak kalınmakta ve sonrasında günlük hayata dönülmektedir.

Paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on print
Share on email